logo.png
Akciový kurz

Úvod        Typy       Yahoo Finance    Brokeři  

Svíčky     Graf        Patterny               Indikátory

Domů    O nás    Kurzy

Úvod do akcií
Image by Patrick Weissenberger

Ahoj, vítám tě na první stránce našeho kurzu. Dnes si povíme důležité informace o akciích

noun_Man_197884_edited.png

Co je akcie

  Akcie jsou cenné papíry vydávané akciovými společnostmi, které tak získávají kapitál pro své podnikání.

  Za to akcionáři (držitelé akcií) získávají právo na pravidelnou výplatu dividendy a právo hlasovat na valné hromadě a podílet se tak na chodu firmy.

  Akcie jsou ale pro investory zajímavé hlavně proto, že předpokládají růst jejich hodnoty a tím pádem i výnos při jejich prodeji. Ten bude tak velký, jak velký bude rozdíl mezi prodejní a kupní cenou.

Proč vznikly akcie

  Pokud chcete začít podnikat, tak to v zásadě vždy vyžaduje vstupní kapitál. Potřebujete mít úložné prostory, materiál, stroje, zaměstnance a spousty dalších věcí. A pokud chcete podnikat, nebo třeba jen významně expandovat, musíte mít dostatek financí. Kde vůbec vzít finance na podnikání?

 

Možnosti jsou v zásadě tři:

  • Vlastní kapitál

  • Půjčka

  • Akcie

Akcie jsou jedna z možností, jak lze financovat podnikání. Vznikly z důvodu, kdy podnikatel nemá dostatek volných prostředků a financování bankou, nebo půjčkou je pro něj nedosažitelné, nebo z jiného důvodu nevhodné.​

noun_stocks_624295_edited.png

Pojmy a shrnutí

 
 

Dividenda

Jako první tu máme pojem dividenda. Co to tedy vůbec je? a co nám to přináší. Dividenda je vyplácení akcionářům podle rozhodnutí valné hromady. To znamená ku příkladu, když si koupím jednu akcii kupříkladu Apple, tak mi vyplatí za nějaké období určitou částku. Více dopodrobna si o dividendech řekneme v kurzu typy akcií.

(Pokud vás zajímá celková teorie o cenných papírech, jejich emisí a podobně, tak vám zde přikládám soubor, kde se to vše můžete dočíst)

Valná hromada

Na valné hromadě se schází akcionáři, kteří vlastní určitou část firmy. Na valné hromadě se řeší kupříkladu dividenda, kolik se bude vyplácet a jestli vůbec.

45849553205_bbb7267f2f_b.jpg
  • Facebook - Black Circle
  • 3670325
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle