logo.png

Akciový trh

Co je akciový trh?

Akciový trh označuje shromažďování trhů a burz, kde se konají pravidelné činnosti nákupu, prodeje a vydávání akcií veřejně vlastněných společností. Tyto finanční činnosti se provádějí prostřednictvím institucionalizovaných formálních výměn, nebo mimoburzovních trhů, které fungují podle definovaného souboru předpisů. V zemi nebo regionu může existovat více míst obchodování s akciemi, které umožňují transakce s akciemi a jinými formami cenných papírů.

Zatímco oba pojmy - akciový trh a burza - jsou používány zaměnitelně, druhý termín je obecně podmnožinou prvního. Pokud někdo řekne, že obchoduje na akciovém trhu, znamená to, že nakupuje a prodává akcie / akcie na jedné (nebo více) burzách, které jsou součástí celkového akciového trhu. Mezi přední burzy v USA patří New York Stock Exchange (NYSE), Nasdaq a Chicago Board Options Exchange (CBOE). Tyto přední národní burzy spolu s několika dalšími burzami působícími v zemi tvoří akciový trh USA

Ačkoli se tomu říká akciový trh je primárně známý pro obchodování s akciemi, obchodují se zde také další finanční cenné papíry - jako jsou fondy obchodované na burze (ETF), podnikové dluhopisy a deriváty založené na akciích, komoditách, měnách a dluhopisech na akciových trzích. 

 

 

Shrnutí: Akciový trh je místo, kde se obchoduje s cennými papíry firem, obchodují se zde také fondy, dluhopisy a deriváty založené na akciích.

  • Facebook - Black Circle
  • 3670325
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle