Svíčky

Image by M. B. M.
logo.png
Akciový kurz

Úvod        Typy       Yahoo Finance    Brokeři  

Svíčky     Graf        Patterny               Indikátory

Domů    O nás    Kurzy

Co to tedy vůbec taková svíčka je

Svíčky znázorňují pohyb ceny za určitý časový úsek. Pokud se pohybujeme na 15 minutovém grafu, tak každá jedna svíčka představuje, kde se cena během 15 minut pohybovala.

Svíčky na sebe navazují takže pokud se naše svíčka uzavře, tak na ni hned naváže nová z toho bodu, kde se poslední uzavřela.

Býčí svíčka                Medvědí svíčka

Horní stín

Tělo

Dolní stín

Pohyb

Pohyb

Otevírací cena

Otevírací cena

Zavírací cena

Zavírací cena

Příběh svíčky

Každá svíčka má vlastně svůj příběh podle toho kam se cena uchyluje. Zelená svíčka značí že nakupující převládají nad těmi, co prodávají. Červená zase značí opak, prodávající jsou v přesile nad těmi, co kupují. 

My si to převedeme do boxerského zápasu:

Zápas byl zahájen (otevření svíčky) a trvá 15 minut (doba jedné svíčky)

Ze začátku převládal boxer č.1 (ti co prodávají a cena šla dolů)

Pak ovšem začal boxer č.2 (ti co kupují) otáčet zápas a postupně se

dostal do vedení. Na konci se ovšem boxer č.1 vzpamatoval a trochu ho

dohnal, ale už to bohužel nestačilo a zápas vyhrál boxer č.2 (kupující) 

Standartní svíčka

Standardní svíčka je býčí nebo medvěd, v závislosti na svojí barvě. Knoty jsou u ní relativně krátké a podobné délky.

Marubozu svíčka

Marubozu (japonsky oholená hlava, tj. bez knotu) je velmi jednoduchá svíčka, zelená nebo červená, která nemá žádný nebo velmi malý knot. Značí potvrzení trendu předchozí svíčky ať už býčí, nebo medvědí. Marubozu svíčky mají silné momentum, neboli rychlý spád. Zelený Marubozu, který se objevuje v uptrendu, může znamenat pokračování trendu. Zatímco v downtrendu to znamená potenciální býčí reverzní formaci. Obráceně potom červený Marubozu znamená v downtrendu pokračování trendu a v uptrendu potenciální medvědí reverzní formaci.

Kladivo

Kladivo (angl. hammer) je býčí svíčka, která nastává při downtrendu, když cena kryptoměn klesne výrazně níž než cena otevírací, ale později se zase přiblíží k ceně otevírací. Kladivo může naznačovat obrat trendu, resp. signalizovat, že cena našla svoje dno.

Aby svíčka mohla být považována za kladivo, spodní knot neboli ocas musí být alespoň dvakrát tak dlouhý jako tělo svíčky. Svíčka kladivo dostala svůj název proto, že zabije kladivem základnu na dně downtrendu. Pokud je tělo svíčky zelené, je o něco více býčí, než tělo červené. Pro potvrzení kladiva je důležité, aby následující svíčka byla zelená.

K pochopení kladiva si uveďme příklad, když po otevření trhu dochází při downtrendu k prudkému výprodeji, když atmosféra je extrémně medvědí. Poté pokles přestane, medvědi odmítnou další nízké ceny a trh se vrací téměř do maxima dne. Trh už není schopen pokračovat v dalším výprodeji. Takto vzniklá situace snižuje předchozí medvědí sentiment. Je-li tělo svíčky kladiva zelené, pak situace pro býky vypadá ještě lépe.

Oběšenec

Oběšenec (angl. hanging man) je medvědí svíčka, která se tvoří na konci uptrendu. Je vytvořen v době, kdy je na trhu uskutečněn významný prodej, ale kupující jsou schopni tuto akcii posunout tak, aby se cena uzavřela těsně pod otevírací cenou. Obecně platí, že velký prodej je vnímán jako včasná indikace, že býci ztrácejí kontrolu a poptávka po kryptoměnách klesá.

A proč se svíčka jmenuje oběšenec? Její podoba připomíná hlavu a nohy visící dolů. Stejně jako u kladiva je potřeba, aby tělo knot byl alespoň dvakrát tak dlouhý než tělo. A taktéž je pro potvrzení důležité, aby svíčka následující byla červené barvy, tedy klesající.

K pochopení oběšence tu máme opět příklad. Po silném uptrendu je atmosféra extrémně optimistická. Cena otevře výš, ale potom začne klesat. Medvědi přejímají kontrolu. Ale dříve, než den skončí, přicházejí býci a převezmou kontrolu, kdy cenu tlačí zpět směrem k hornímu konci svíčky. Na intradenním grafu by se mohlo zdát, že býci mají stále nad trhem kontrolu. Avšak dlouhý dolní stín předznamenává, že medvědi na těchto úrovních vstoupili na trh. I přesto, že býci byli schopni udržet cenu na vyšších hodnotách až do konce dne, jsou zde jasné důkazy o tom, že medvědi začínají přebírat kontrolu nad trhem. Když následující den přijde červená svíčka, svědčí to o skutečnosti, že existují tlaky na prodej.

Obrácené kladivo

Obrácené kladivo (angl. inverted hammer) je pravý opak předchozí svíčky. Stejně jako kladivo může signalizovat změnu trendu směrem vzhůru.

Padající hvězda

Padající hvězda (angl. shooting star) je opak oběšence. I tato svíčka může signalizovat změnu trendu směrem dolů.

Doji svíčka

Svíčka typu Doji nemá žádné tělo. Tato situace nastane, když je totožná otevírací i zavírací cena v určitém timeframu. V nižších timeframech je větší výskyt doji svíček než na vyšších.

Většinou mívá Doji horní i spodní knot a je považována za možný signál obratu trendu. Podstatné však také je, jaký byl předchozí vývoj a také jaký bude ten následující po Doji svíčce.

Když přijde Doji po dlouhotrvajícím růstovém nebo klesajícím období, právě to může být ten moment, kdy se trh začne obracet. Pokud po Doji následuje svíčka s obráceným směrem, než byl původní trend, je větší pravděpodobnost, že se trh opravdu otáčí.

Samotná Doji svíčka není ani tak vstupním patternem, jako spíše potvrzením nerozhodnosti celého trhu.

Máme několik typů Doji svíček, představme si ty nejdůležitější.

Doji

Doji – nejdůležitější svíčka při medvědím i býčím trendu, kdy otevírací i zavírací cena jsou shodné nebo téměř shodné. Doji bývá většinou alarmem, který otáčí směr trendu.

Doji vážka

Doji vážka (angl. Dragonfly Doji) je opak náhrobku, kdy je patrný dolní stín a neexistující stín horní.

Doji náhrobek

Doji náhrobek (angl. Gravestone Doji) je Doji svíčka, u které je dlouhý horní stín, ale spodní stín není žádný. Lze si to vysvětli tak, že nákupní tlak býčího období byl obrácen medvědy, přičemž poptávka s nabídkou dosáhly rovnováhy.

Příklad

svíčka.png

@Blockchaininfo

Shrnutí pomocí videa

@Rayner Teo

(Pro případné otázky a rady nás neváhejte kontaktovat rádi vám poradíme)

  • Facebook - Black Circle
  • 3670325
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle